Уредници от Регионалния исторически музей – Благоевград взеха участие в Националната научна конференция „Априлското въстание и националноосвободителните борби на българите в Македония“, проведена в Разлог.
Форумът, посветен на 150 години от избухването на Априлско въстание, събра водещи учени, историци, музейни специалисти и изследователи от цялата страна и се утвърди като значимо събитие за българската историческа и академична общност.
Сред участниците от музея в Благоевград бяха д-р Елена Чалгънова с доклада „Аз съм въстанал с цел да освободя Отечеството си…“ (150 години от гибелта на Георги Измирлиев), д-р Елена Александрова с темата „Семейната памет разказва. Спомени за Хаджи Коте Чорбаджигошев“ и Росица Янева с доклада „Априлското въстание през погледа на художника“.
С участието си музейните специалисти от Благоевград за пореден път допринесоха за съхраняването и популяризирането на историческата памет, както и за утвърждаването на ролята на музеите като важни средища на научната дейност, родолюбието и културната памет.







